Extrakurser under höstterminen
- annawagnell
- 2 okt.
- 3 min läsning
Uppdaterat: 22 okt.
Kan du inte få nog av hästar eller känner du att du vill ha fler timmar i sadeln? Perfekt, vi har kurserna för dig! Alla kurser hittar du, förutom här i inlägget, också förhoppningsvis i kalendern nedanför på hemsidan! Detta inlägg kommer vara levande tills alla kurser är släppta, vi släpper info direkt på sociala medier och uppdaterar sen inlägget här efterhand. Så vill du få reda på det i första hand? Följ oss på våra sociala medier!
Allt bokas som vanligt via din inloggning till elevportalen https://elevportal.hippocrates.se
Vid frågor eller tips på andra spännande kurser - mejla gärna oss på ridskola@gfrk.se
Uppdaterat 22/10
Flexi-ridning har vi som vanligt de flesta fredagar. Flexin är för dig som är på minst vit nivå och kan rida i alla gångarter! Just nu har vi släppt tillfällen fram till och med slutet oktober Likaså har vi fredagskurser nästan varje fredag, dessa är alla släppta fram till och med slutet december!
Vi fortsätter smått att prova självständig ridning, fredagseftermiddag 15.45 med tillfällen släppta fram till slutet december. Du anmäler dig gång till gång och tar ansvar själv för att lägga upp ett bra och rättvist schema för passet. Detta är öppet för dig som är från Röd nivå.
Privatlektioner hittar du som vanligt på Hippo! Boka dig till den ridlärare som du vill rida för, syns inte den ridläraren betyder det att alla privatlektioner för den ridläraren är bokade just nu. Du kan alltid prova att skicka ett mejl till ridläraren du vill rida en PL för, ibland kan hon pyssla fram en tid till dig men det är inget som går att säga säkert.
Kommande extrakurser
Måndag 27/10 (Hästlov)
Uteritt i skritt & trav
Ta en sista härlig tur ute i Delsjöområdet innan den mörka vintern är här, i 75 min har ni en lugn uteritt i skritt och trav i härliga Delsjöskogens höstskrud.
12.00 Vit-Blå nivå
Tisdag 28/10 (Hästlov)
Tömkörningskurs
Vill du lära dig mer om att arbeta hästen från marken genom tömkörning? Här är kursen för dig! För att delta ska du känna dig trygg med att hantera hästen själv, men du behöver inte ha tömkört innan.
12.00 Vit-Blå nivå
Onsdag 29/10 (Hästlov)
Hyra ponny
Ponny för en dag! Du får ett pass dressyr i en timme i ridhuset och träna på det du behöver tillsammans med en av våra fina hästar! Du kommer få rida ett självständigt pass med uppsikt av en ridlärare.
11.30 Grön-Blå nivå
Hyra häst
Häst för en dag! Du får ett pass dressyr i en timme i ridhuset och träna på det du behöver tillsammans med en av våra fina hästar! Du kommer få rida ett självständigt pass med uppsikt av en ridlärare.
12.30 Grön-Blå nivå
Hoppkurs
Sugen på en extra hopplektion för Claudia där du kommer lära dig hur du får den perfekta anridning och balans till hindren? Såklart du vill!
14.00 Vit-Grön nivå 15.15 Röd-Blå nivå
Torsdag 30/10 (Hästlov)
Galoppera mera!
Älskar du att galoppera? Vill du slipa på galoppen? Detta är kursen för dig som är precis vad den heter - Galoppera mera!
12.30 Vit-Blå nivå
Fredag 21/10 (Hästlov)
Gymkhanakurs
Vil du testa på något mer fartfyllt? Prova på gymkhana, en gren där det ska gå fort men med noga precision.
12.45 Grön-Blå nivå
Terränginspirerad hoppning
Sugen på att testa på livet som fälttävlansryttare? Nu får du chansen! Jenny är ridläraren på GFRK som har våran fälttävlansgrupp, så bättre händer kan du inte vara i. Under 75 min guidar hon dig på terränginspirerade hinder.
14.00 Grön-Blå nivå
Foto: Louise Dahlström/L.D photographys








Kommentarer